Historie

Jsme oddíl vodních skautů tzn. děláme vše, co jiní skauti, jen pro výchovu svých dětí využíváme vodu a to od plavání přes vodáctví až po jachting.

První oddíl ve Ptení vznikl krátce po druhé světové válce. Po roce 1949, kdy byl skauting podruhé zakázán, se již oddíl neobnovil. Podobně tomu bylo i na Plumlově.
Povedlo se to vlastně až teprve na podzim roku 2006, kdy (ve Ptení) oddíl Liščat založil Milan Kalčík – Chiaksee. V té době ještě nevěděl. že nezakládá, ale obnovuje. Oddíl prošel několika proměnami. Největší byla v roce 2011, kdy se tento oddíl stal vodními skauty. Již před tím se tu pořádaly akce spojené s vodou a tímto to bylo pouze potvrzeno.
Tento, oddíl (Bukanýr Plumlov) vznikl v létě 2012 transformací oddílu ze Ptení. Vedoucí oddílu se z osobních důvodů musel stěhovat a protože nebylo, komu oddíl předat, pokoušel se tento vést společně s oddílem na Plumlově. První rok fungovaly oddíly současně a později již jako jeden na Plumlově.
Z důvodu dalšího stěhování vedoucího oddílu vznikají oddíly ve Vrbátkách. První rok se to vše dařilo velice dobře. I letní společný tábor byl super. Dokonce se podařilo prosadit na okresní radě a vytvořit samostatný přístav (středisko) vodních skautů.
Tímto pro náš oddíl ale podařené období skončilo. Avšak za podpory rodičů dětí z oddílu i města Plumlov se oddíl oddělil od přístavu a vzniká pod novým názvem opět samostatně a přidáváme se od 1.6.2014 organizaci – Svaz skautů a skautek ČR, kde je každý oddíl vlastním pánem a je tak jeho konání svobodnější.

Od září 2015 otevíráme novou posádku v Mostkovicích. Rok na to jsou již v Mostkovicích dvě. Sasanky – dívky a Racci kluci. Klubovna je na místní faře. Získali jsme menší dotaci od města a mohli konečně zakoupit od Ostraváků starší loď P 550 Baziliška a o měsíc později s ní dokonce vyhráli skautské mistrovství v jachtingu do 15-ti let. O rok později jsme za další dotaci od Plumlova koupili okruhovou plachetnici Pirát.

Nepozorností jednoho zaměstnance zámku jsme přišli o zámeckou klubovnu na podzim 2016. Protože nás však nebylo moc, nebyl problém se scházet v druhé klubovně na faře v Mostkovicích. Na jaře 2017 jsme jeli do Všenor k Satysovi, kde jsme si vyrobili druhou loď P 550. O měsíc později naše děti opět vyhrály skautské mistrovství v jachtingu tentokrát do 11-ti let. Potřetí ve stejné kategorii vyhrály i o rok později.

Ve farnosti se bohužel vyměnil farář a my s jarem 2018 přicházíme o svou druhou klubovnu. Rozhodli jsme se postavit si vlastní. Sešli jsme se s rodiči a probírali, jak by se to mohlo nejlépe postavit a hlavně nejlevněji. Díky p.starostovi Mostkovic jsme do pronájmu získali pozemek u výpustě pod přehradou. Od p.Kurky jsme dostali stavební buňku a na konci března 2018 jsme vyklidili faru.

Pozemek jsme pomalu připravovali a ještě na jaře jsme se dohodli, že nebudeme zatím raději stavět nic trvalého a protože se nám povedlo sehnat lehce použitou 6-ti metrovou jurtu, bylo rozhodnuto. Jurtu jsme postavili v létě a hezky ji vybavili (především kulatým stolem) a vyzdobili. Tak vznikla „skautská základna Jurta“. První zimu jsme v ní přežili a vychytávali průběžně mouchy. Největší mouchou se ukázalo býti vlhko. Zlikvidovat vlhko je naším největším úkolem do dalšího podzimu!iii